Századvég: jövőre lassulhat a gazdaság növekedése
A Századvég Gazdaságkutató Zrt. prognózisa szerint a gazdasági növekedés 2014-ben dinamikus lesz, elérheti a 3,3 százalékot, míg 2015-ben 2,4 százalékra lassulhat üteme.
A Századvég Gazdaságkutató Zrt. prognózisa szerint a gazdasági növekedés 2014-ben dinamikus lesz, elérheti a 3,3 százalékot, míg 2015-ben 2,4 százalékra lassulhat üteme.
A friss makrogazdasági prognózisban a bank elemzői 0,1 százalékos éves átlagos inflációra számítanak 2014-ben.
Pluszban zárt Németországban a szövetségi költségvetés 2014 első felében, erre 1991 óta nem volt példa. A tartományi, szövetségi és helyi önkormányzatok összesített költségvetési többlete eközben a német GDP 1,1 százalékára rúgott az idei első félévben.
A görög statisztikai hivatal adatai szerint a vártnál nagyobb mértékben zsugorodott az ország gazdasága az idei második negyedévben, ám az előrejelzések szerint a második félévben már megindulhat a növekedés, és összejöhet a 2014 egészére várt 0,6 százalékos bővülés. Görögországban mellesleg 2008 óta recesszió van, idénre várják az első pozitív híreket a növekedésről.
Elszálló államadósság, oda-vissza beütő orosz szankciók, elbukó banki devizahiteles per, bizonytalan autóhitel-forintosítás, újabb MNB-ingatlan a láthatáron, zsugorodó legális cigipiac. Emellett pedig London a legbefolyásosabb város a világon. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Beszántott magán-nyugdíjpénztári megtakarítások ide, adósságcsökkentő alap oda, nagy kormányzati fogadkozások amoda, mostanra majdnem rekordszintre, több mint 25 ezer 400 milliárd forintra emelkedett a magyar államadósság. A kormány éveken át hangoztatott retorikája szerint az államadósság ellenség, az erre épülő gazdaságot az első szélroham romba dönti. 2020-ig a jelenlegi szinten ragadhat az államadósság, a kabinet most issza meg az elmúlt négy év váratlan húzásainak a levét, a paksi bővítésre felvett hitel pedig csak nehezíti a helyzetet.
Szárnyaló magyar gazdaság, rejtélyes paksi atomvonat, az EU kínján hízó Svájc és Belarusz, inkább Londonban maradó külhoni magyarok, kissé drága gázcégek, romkocsmákban razziázó NAV-osok. A Nutella pedig lehet, hogy luxuscikk lesz. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Kiugró mértékben, 3,9 százalékkal nőtt a magyar GDP az idei második negyedévben az előző év azonos időszakához számítva. Alapvetően az ipar és az építőipar volt a húzómotor, ilyen növekedésre 2006 óta nem volt példa. Ez a növekedési ütem ugyanakkor valószínűleg nem lesz fenntartható, ráadásul minél nagyobb az idei növekedés, az annál inkább lenyomhatja a jövő évi bővülést.
Kitarthatott a második negyedévben is a magyar gazdaság erőteljes év eleji növekedési lendülete, de az év későbbi szakaszában már valószínű valamelyes lassulás - jósolták a csütörtökön esedékes első GDP-becslés ismertetése előtt londoni pénzügyi elemzők.
Egyre inkább úgy tűnik, Oroszország lábon lövi magát az uniós élelmiszerek importjának betiltásával. Az orosz szankciók ugyanis közvetlenül az átlagembereket is érintik, ráadásul gazdaságilag is húsba vágóak a bejelentett intézkedések. Nem tudják azonnal pótolni az uniós húst, gyümölcsöt, zöldséget, és amivel sikerül helyettesíteni, az rosszabb minőségű és drágább lesz. Mindeközben a szankciókat épp Oroszország legközelebbi szövetségesei kerülhetik meg, a beloruszok és a kazahok komoly hasznot húzhatnak az embargóból. Az orosz gazdaság szekere pedig lejtőre kerülhet, az olaj árának csökkenése még rá is erősíthet erre. Vlagyimir Putyint mégis egyre jobban imádják, azt adja a népnek, ami kell: cirkuszt és kenyeret.
A keleti német tartományok gazdasági teljesítménye növekszik ugyan, de a mostani ütemben nem fog tudni felzárkózni a nyugati tartományokéhoz – állítja a hallei IWH gazdaságkutató intézet tanulmánya. Az intézet szerint Németország keleti tartományainak bruttó hazai terméke 1,8 százalékkal, a nyugati tartományoké pedig 2 százalékkal növekszik majd idén. A lemaradás mértéke valamennyire csökkent ugyanakkor a korábbi évekéhez képest.
A világ legnagyobb hitelminősítő és gazdaságelemző csoportjának új prognózisa szerint az idén 2,8 százalék körüli növekedés várható a világgazdaságban, míg 2015-re már 3,2 százalékos globális GDP-bővüléssel számol.
Az amerikai gazdaság lassú javulását jelzik az amerikai cégek eddig megjelent beszámolói a második negyedévről, de az igazi vizsga csak most következik.
Lanyha növekedéssel jellemzett két év előtt áll az európai felzárkózó térség, de ennek elsődleges oka az orosz gazdaság gyengesége, a közép-európai EU-gazdaságok pedig várhatóan túlteljesítik a régió átlagát – jósolták csütörtökön ismertetett átfogó előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
Bár az Egyesült Királyság gazdaságának mérete a 80-as évek óta megduplázódott, a szegénységi küszöb alatt élők száma egyáltalán nem lett alacsonyabb, sőt, körülbelül 100 százalékos volt a növekedés.
A macedón parlament jóváhagyta csütörtökön az új kormány összetételét. Nikola Gruevszki miniszterelnök a gazdaság fellendítését és a munkanélküliség csökkentését ígérte.
A fejlett világban jelenleg csak Japánt és Európát fenyegeti deflációs veszély, Európának azonban viszonylag jó esélyei vannak, hogy elkerülje a Japán-szindrómát – értékelte a világgazdaság helyzetét a Pioneer Alapkezelő mai sajtóreggelijén Forián-Szabó Gergely befektetési igazgató. Bár Magyarországon is negatívba fordult a fogyasztói árindex, egyelőre nyoma sincs valódi deflációs veszélynek, így a jegybank viszonylag kényelmes helyzetben van.
Magyarországon egy-két százalékkal emelheti a bruttó hazai termék (GDP) folyó áras értékét az, hogy az ESA2010 bevezetésével módszertani változások lesznek a nemzeti számlák elszámolásában.
A GKI szerint a jó idei eredmények nagyrészt fenntarthatatlanok; idén az állam kiterjedt szerepvállalása révén a korábban becsültnél lényegesen gyorsabb lehet a növekedés és alacsonyabb az áremelkedés.
Bár Nagy-Britanniában népszerű a gondolat, hogy az ország kilépjen az EU-ból, egy neves londoni kutatóközpont arra figyelmeztet, hogy ennek hatalmas ára lehet: a gazdaság a legrosszabb forgatókönyv szerint akár 9,5 százalékkal is visszaeshet, hiszen nem élveznék többé az egységes piac előnyeit. Mivel ez súlyosabb lenne, mint a pénzügyi válság volt, a gazdasági vezetők nem is támogatják a kilépés ötletét.